Tänapäevane optomeetria Eestis
Kui aastakümneid kolm tagasi piirdus nägemiskontroll lihtsate nägemistestidega, siis digiajastu ekraanid ja kehaline passiivsus on loonud vajaduse täpsemaks nägemiskontrolliks. Eraldi silmade uurimine ja testimine on liikunud edasi okulomotoorsele ehk binokulaarse nägemise testimisele.
Aju poolt juhitud okulomotoorne süsteem suunab silmad objekti suunas. Silmade liikumine on kontrollitud kolme paari lihaste poolt, mis liigutavad ja pööravad silmi mistahes suunas eesmärgipäraselt:
- fikseerides ja hoides kujutist silmapõhjas, foveal
- vestibulaar-okulomotoorselt hoides kujutist foveal, kui keha liigub ja pea pöörab
- optokineetiliselt ja sakaadidega vaadates pea pöörab ja pilk suundub aeglase
liikumisega objektilt-objektile - sujuvalt liikudes koos objekti jälgimisega
- vastassuunas liikudes, mil vergentsid sulandavad kahe silma pildi üheks.
Et okulomotoorset stressi vähendada, tuleb testida ja uurida silma ning aju koostööd kahe silma vahel. Okulomotoorse stressi sümptomid avalduvad peamiselt ekraanidega töötajatel: ebaselge nägemine, topelt varjud, silmade väsimus, silmamuna valulikkus, kuivustunne, peavalud. Need on sagedased sümptomid ja tunnused ka laste lugemisraskuste ning düsgraafia korral, kui silmad peavad püsivalt jälgima pliiatsiga kirjutamist.
Laste nägemist kontrollitakse Eestis juba varakult perearstide poolt, et avastada nägemisarengu anomaaliad nagu näiteks laisk silm. Aju küll kohaneb eluaja jooksul mistahes nägemisseisundiga, kuid eesmärk on tagada hea elukvaliteet ka siis, kui hästi nägeva silmaga peaks midagi juhtuma.
Eesti optometristidel on täna teadmised ja oskused okulomotoorse stressi käsitlemisel ja lahenduste pakkumisel, olgu selleks täpsema diagnostika kasutamine, sobiva prilliläätsedisaini või kontaktläätsede sobitamine, nägemistreening või nägemisteraapia. Teaduspõhine nägemisteraapia tegeleb silmalihaste treenimisega koos keha samaaegse liikumisega, kaasates erinevaid nägemistreeningu viise, et parandada silmalihaste fikseerimist, fokuseerimist ja liikuvate objektide jälgimist. Sellega käivitub lümfiringe ning paraneb verevool, mis transpordib hapnikku ja toitaineid lihaskudedesse.