Seltsist

Eesti Optometristide Selts alustas oma tegevust 2005. aastal.

Eesti Optometristide Seltsi rollide hulka kuuluvad:

  • Seltsi liikmete huvide eest hoolitsemine, jälgides pidevalt arenguid erialal ja erialases keskkonnas ning reageerides asjakohaselt.
  • Esindada eriala kolmandatele osapooltele – valitsus, ettevõtted, avalikkus, koostöö teiste erialadega jne.
  • Esindada eriala rahvusvahelisel tasandil, osaledes ECOO (Euroopa Optomeetria ja Optika Nõukogu) ja WCO (Maailma Optomeetria Nõukogu) töös.
  • Läbirääkimiste pidamine eriala nimel, et tugevdada selle rolli tervishoius.
  • Uuringute läbiviimine ja tulevaste tegevuste planeerimine, et hoida eriala rahvusvaheliste arengute esirinnas.
  • Seista kõrgete teenindusstandardite eest.
  • Pakkuda ja toetada erialast arengut ning toetada liikmete tagasipöördumist erialasele tööle.
  • Pakkuda muid liikmeteenuseid, sealhulgas uudiseid, teavet ja kodulehte.

Esimene lend optometriste Eestis lõpetas 2002. aastal.

Kes on optometrist?

Optometristi tööülesanneteks on nägemistaju uurimine, prillide määramine, kontaktläätsede sobitamine, silmade tervise teemaline nõustamine ning kõigeks selleks vajalike uuringute teostamine. Optometristi juurde tasub alati pöörduda siis kui ilmnevad nägemisega seoses kaebused või kui on vaja prilliretsepti, uusi prille, kontaktläätsi või muid nägemisabivahendeid.

Optometrist tegeleb terve silmaga, ent kui nägemiskontrolli käigus peaks avastatama silmahaigusele viitav seisund annab optometrist soovituse pöörduda silmaarsti poole edasisteks uuringuteks.

Optometristid töötavad optikapoodides, silmakliinikutes, töötervishoiukliinikutes ja muudeski tervishoiuasutustes.

Lisaks osalevad optometristid uurimistöös ja on seotud ennetava tervishoiuga. Nad arendavad oma erialaseid teadmisi ja töömeetodeid, järgides optomeetria valdkonna ja tehnoloogilisi edusamme, võttes samal ajal aktiivset ja uuenduslikku rolli oma töökogukondade ja valdkonna arendamisel. Tulevikus toovad optika valdkonna ja tööstuse tehnoloogia arengud optomeetria spetsialistidele uusi väljakutseid. Koostöö ja võrgustikutöö multidistsiplinaarsete meeskondadega ning töö nägemisspetsialistina on suurenemas.

Meie missioon ja visioon

Eesti Optometristide Seltsi eesmärk on tõsta erialast kvalifikatsiooni ning arendada koostööd eri valdkonna spetsialistide vahel. Samuti teadvustada optometristide vajalikkust ning tähtsust rahvatervise seisukohalt.

Haridus ja jätkuõppe võimalused

Eesti taasiseseisvumise järgselt 1991. aastal muutus majandusmaastik ja tekkis hulgaliselt optikakauplusi, vähene silmaarstide hulk ei suutnud enam nägemise kontrollimise ja prilliretseptide väljastamise vajadust rahuldada.

Optomeetria erialal saab alates 1998. aastast Eestis õppida Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis. Optomeetria rakendusliku kõrghariduse omandamine kestab päevases õppes 3,5 aastat. Lääne-Euroopa riikides on optometriste koolitatud juba 1950-ndatest ja eriala ajalugu ulatub tagasi 19. sajandisse.

Peale optometristi kutse omandamist on võimalus oma erialaseid teadmisi täiendada kliinilise optometristi magistriõppes näiteks Läti Ülikoolis Riias või Karolinska Instituudis Rootsis.

Doktorantuuris (OD, PhD) on võimalik jätkata mitmes Ühendkuningriigi ülikoolis. Samuti on võimalik sooritada Euroopa diplomi akrediteering Euroopa Optomeetria ja Optika Nõukogu (ECOO) juures.

Scroll to Top